През годините диванът минава през много препятствия – това е мястото където се спи, гледа се телевизия и се чете, гушка се с детето или с домашния любимец. Нищо чудно, че след няколко години показва ясни следи от износване и зацапване – мазни петна, косми, прах и мръсотия и още какво ли не.
За да запазите любимото си място в хола в свеж вид, трябва от време на време да се грижите за него и да го почиствате. В тази статия ще ви представим няколко лесни начини за почистване на дивана с домашни средства и препарати за почистване на тапицерия.
Съвети преди използване на почистващи средства:
Много от петната по меката мебел могат да бъдат отстранени с прости домашни средства. Най-популярните са:
Содата за хляб всъщност не е само за хляб. Тя може да се използва ежедневно за различни домакински дейности като почистване на мивки, уреди, баня и още какво ли не. Освен това тя може да освежи замърсената дамаска на дивана.
Ето как работи: Ако петното е прясно, разпръснете сода на прах върху мястото, оставете го да действа през нощта и го почистете с прахосмукачката на следващия ден. Можете също така да натопите гъба в гореща вода, да поръсите с нея сода бикарбонат и внимателно да втриете в засегнатата част. Оставете да изсъхне и изсмучете с прахосмукачката на следващия ден.
Прахът за пране е също добро решение за почистване на меката мебел.
Ето как работи: Потопете чиста гъба в топла вода и след това поръсете малко прах за пране върху нея. Внимателно го втрийте в петното. Не използвайте твърде много сила, защото в противен случай бързо ще останат бели следи. Изплакнете добре гъбата и действайте върху засегнатия участък, докато прахът за пране се отстрани напълно. След като изсъхне, можете да почистите остатъците от праха с прахосмукачката.
Ако диванът ви е много замърсен, то тогава домашните средства за почистване няма да са от голяма полза. На помощ идва перящата прахосмукачка. Предимството на този уред е, че разпръсква препарата за тапицерия самостоятелно, която спестява време при почистването. Благодарение на функцията за засмукване и водата, която се разпръсква под налягане заедно с почистващ препарат, меката мебел може да се почисти из основи и да заблести като нова.
Прахосмукачката освен косми, петна и мръсотия, изсмуква и всички акари и бактерии, които с времето са се натрупали. Това е особено полезно за хора, които са алергични към полени и домашен прах. Този метод на почистване е доста по-агресивен отколкото лекото почистване с гъба, което може да доведе до повреждане на тапицерията. Бъдете внимателни!
Тапицерията от микрофибър е сравнително лесна за почистване. Колекцията ни с дамаски Davis са точно такива. Дамаските са с наночастично покритие, което ефективно блокира навлизането на мръсотия в текстила. Технологията Easy Clean позволява премахването на дори най-упоритите петна без необходимост от почистващи препарати. Благодарение на тази технология, петна от кетчуп, кафе и мастило могат лесно да бъдат премахнати.
Ето как да ги почистим: Смесете дестилирана вода с малко сапун, намокрете с нея гъба или кърпа и внимателно обработете мястото. След това попийте с хартиена кърпа и оставете да изсъхне.
В това youtube видео е представен и самият процес на почистване.
Естествените материали като кожа изискват различна грижа от дамаските. Независимо от това колко е замърсен, коженият диван трябва редовно да се третира с грижа за кожата, за да се запази повърхността му гладка и мека. Без подходящи грижи тя изсъхва и се появяват пукнатини и крехки места. За да премахнете праха и мръсотията от кожен диван, най-добре е да го обработите с микрофибърна или памучна кърпа и преварена или дестилирана вода. Обикновената чешмяна вода не се препоръчва, тъй като може да остави следи от варовик. След влажно почистване диванът трябва да се избърше със суха памучна кърпа. За отстраняването на по-упорити петна може да използвате и специален препарат за третиране на кожени мебели.
Искате да изберете тъкан, която да е удобна както за вас, така и за вашия любимец и в същото време е издръжлива, лесна за почистване, красива и да се вписва в интериора на стаята?
прочети ощеКакво говори за вътрешният ни свят изборът на цвят на дамаската? Има ли универсални дамаски за всяко помещение?
прочети ощеРазлични ли са? Устойчивост на триене при дамаските.
прочети ощеВреме е за освежаване! Мисля, че на всички ни писна еднообразния и скучен интериор и всеки е готов за нещо ново, свежо, стилно. Ето кои са есенните цветове на 2020 – розово, жълто, зелено и цвят орех!
прочети ощеЧесто срещан въпрос на клиентите е какви видове дамаски има. Ето за това реших да напиша тази статия, в която ще изброя типовете дамаски.
прочети ощеВсеки тип плат за тапицерия има свой чар и уникално въздействие. В първата част на тази статия ще научите повече за - памучните дамаски, кожа, полиестерните дамаски и още.
прочети ощеАко питате едно малко момиченце кой му е любимият цвят се обзалагам че ще каже РОЗОВОООО. Ами ако не сте малко момиченце, а grown independent woman и искате да внесете розови акценти в спалнята / хола, знаете ли как може да го постигнете?
прочети още